خبرنگاران مرحله جدید مرمت مسجد جامع عتیق قزوین شروع شد

قزوین - خبرنگاران - معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: مرحله جدید مرمت مسجد جامع عتیق قزوین توسط پیمانکاران این دستگاه شروع شد.

خبرنگاران مرحله جدید مرمت مسجد جامع عتیق قزوین شروع شد

امیر ارجمند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: این مرحله از مرمت این بنای تاریخی-فرهنگی شامل عایق کاری و آجر فرش بام شبستان های شمالی همراه با مرمت و تثبیت ایوان غربی است.

وی با بیان اینکه این مرحله از مرمت مسجد جامع عتیق قزوین از محل اعتبارات ملی انجام می گردد، گفت: برای این اقدام 2 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه می گردد.

مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن ترین مساجد چهار ایوانی کشور است که آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل 12 هزار و 500 متر مربع به نمایش می گذارد.

قدیمی ترین قسمت موجود به سال 192 به دستور هارون الرشید بنا شده و در عصر سلجوقی، صفوی و قاجاری الحاقاتی به آن انجام شده است. شش کتیبه گچ بری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد.

واگذاری بعضی ابنیه تاریخی قزوین به بخش خصوصی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین همچنین از برنامه این دستگاه برای واگذاری بعضی بناهای تاریخی استان به بخش خصوصی در چارچوب قوانین و ضوابط مشخص شده اطلاع داد و گفت: این رویکرد با هدف تقویت گردشگری و حفظ و احیای بناهای تاریخی انجام می گردد.

وی گفت: اگر بناهای تاریخی مرمت شده به حال خود رها شوند، در زمان کوتاهی دوباره احتیاج به مرمت پیدا خواهند کرد.

ارجمند در مورد وضعیت بعضی حمام های قدیمی قزوین نیز که از وضعیت مناسبی برخوردار نیتسند، گفت: بعضی از این حمام ها مانند بلور پس از مرمت در اختیار شهرداری قرار گرفته و باید شاهد تغییر کاربری و احیای آنها باشیم وگرنه دوباره احتیاج به تعمیر و مرمت پیدا می نمایند.

3013

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مرحله جدید مرمت مسجد جامع عتیق قزوین شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرحله جدید مرمت مسجد جامع عتیق قزوین شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید