ارتباط خواب آلودگی در طول روز با آلزایمر

به گزارش بهترین وبلاگ، متخصصان سلامت در یک آنالیز جدید دریافتند احساس زیاد خواب آلودگی در طول روز می تواند نشانه ای از ابتلا به آلزایمر در دوران بعدی زندگی باشد.

ارتباط خواب آلودگی در طول روز با آلزایمر

به گزارش بهترین وبلاگ، آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که به رغم شیوع این بیماری گزینه های درمانی برای آن وجود ندارد.

هنوز علت دقیق این بیماری معین نیست و به همین دلیل تحقیقات بسیاری در رابطه با شناخت فاکتورهای خطرزا در بروز این بیماری انجام گرفته است. کارشناسان معتقدند که با شناخت این فاکتورهای خطرزا می توان تا حدود زیادی احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش داد.

تاکنون، چندین فاکتور خطرزا در بروز این بیماری شناسایی گردیده است. شناخته گردیده ترین عامل در ابتلا به این بیماری سن است. بیشتر افراد در سن 65 سالگی و بالاتر دچار آلزایمر می شوند. پس از سن 85 سالگی خطر ابتلا به آلزایمر تقریبا یک سوم می گردد.

همچنین فاکتور ژنتیک می تواند در خطر ابتلا به آلزایمر نقش داشته باشد. رژیم غذایی، فعالیت جسمی و ذهنی نیز از دیگر فاکتورهای موثر به حساب می آیند.

محققان در جدیدترین مطالعه خود فاکتور خواب را به فهرست عوامل موثر در ابتلا به بیماری آلزایمر اضافه کردند.

در این آنالیز محققان آمریکایی به رابطه بین احساس زیاد خواب آلودگی در طول روز و انباشت پلاک های بتا-آمیلوئید در مغز پرداختند که معینه اصلی بیماری آلزایمراست.

درک رابطه بین خواب آلودگی و بیماری آلزایمر می تواند مهم باشد. درصورتیکه اختلال خواب در بیماری آلزایمر نقش داشته باشد می توان به بیماران مبتلا به اختلال خواب یاری کرد تا از پیامدهای منفی آن در امان باشند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان در این آنالیز روی 123 بیمار آزمایشاتی را انجام دادند. سپس رابطه بین خواب آلودگی در طول روز، چرت زدن و پلاک های آلزایمر مورد ارزیابی نهاده شد و مشاهده شد افرادی که دچار احساس خواب آلودگی مفرط هستند 2.75 برابر بیشتر با خطر تشکیل بتا-آمیلوئیدها روبرو هستند. همچنین در مورد چرت زدن در طول روز نیز این رابطه مشاهده شد هرچند در این خصوص هنوز به لحاظ آماری نتایج قابل توجهی حاصل نگردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارتباط خواب آلودگی در طول روز با آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط خواب آلودگی در طول روز با آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید