قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟

به گزارش بهترین وبلاگ، در همین زمینه وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت آپارتمان های طرح جهش مسکن در اردبیل را پنج طبقه می سازد و میانه زیربنای مفید هر واحد 90 متر و میانه زیربنای کل هر واحد 120 متر خواهد بود. با این حال دولت همچنان رقم دقیقی برای قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن حمایتی اعلام نکرد.

قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟

محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درباره این موضوع می گوید: رقم دقیقی برای قیمت مسکن حمایتی برآورد نشده است اما باید تاکید کنم که دولت در ساخت مسکن حمایتی دخالتی نمی کند و ساخت مسکن در شهرهای کوچک و روستاها به وسیله خود متقاضیان انجام می گردد و در شهرهای بزرگ تعاونی ها و انبوه سازان و پیمانکاران این واحدها را می سازند.

او ادامه می دهد: این موضوع به این معنی است که قیمت نهایی معادل قیمت تمام شده خواهد بود و سازندگان از خریداران مسکن حمایتی سودی دریافت نمی نمایند و البته باید گفت که با توجه به حمایتی که دولت در بخش های مختلف مانند خرید مصالح ساختمانی و خدمات انجام می دهد به طور حتم قیمت مسکن حمایتی با قیمت بازار آزاد تفاوت خواهد داشت.

برآورد قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی

ایرج رهبر، رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان درباره برآورد قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی می گوید: قیمت تمام شده ساخت هر مترمربع مسکن هر سه ماه یکبار تعدیل می خورد و با توجه به شرایط تورمی روز و قیمت مصالح ساختمانی، نرخ دستمزد کارگر و … به روز می گردد. بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد معین قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن حمایتی سخت است.

او ادامه می دهد: دولت اعلام نموده است که با روش هایی مانند پیش خرید مصالح ساختمانی از کارخانه ها و تخفیف در عوارض و پروانه ساخت و هزینه خدمات نظام مهندسی، هزینه ساخت مسکن حمایتی را کاهش می دهد که با این احتساب و در حال حاضر باید گفت که قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی بالای 5 میلیون تومان تمام می گردد.

رییس هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان بعلاوه تاکید نمود: اگر زمین رایگان به افراد واگذار گردد تا آنها به صورت شخصی اقدام به ساخت مسکن حمایتی نمایند، قیمت تمام شده هر مترمربع واحدهای مسکونی گران تر تمام می گردد زیرا هرچه پروژه کوچک مقیاس تر باشد هزینه های تمام شده آن بالاتر می رود. چرا که با این روش امکان خرید عمده مصالح ساختمانی وجود ندارد و هزینه حمل و نقل و دستمزد کارگر و … بیشتر تمام می گردد.

رهبر می گوید که در حال حاضر میانگین قیمت ساخت واحدهای مسکونی با مصالح ساختمانی با کیفیت میانه، حدود متری 10 میلیون تومان است که با تخفیف های دولتی برای مسکن حمایتی نمی توان تصور کرد که قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی کمتر از 5 میلیون تومان تمام گردد. البته به شرطی که پروژه مشمول زمان نگردد و در ساخت آن تاخیر ایجاد نگردد وگرنه هزینه تمام شده هر واحد مسکن حمایتی بالاتر می رود.

منبع: اقتصادآنلاین

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن بهترین وبلاگ بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید