راه های برطرف خستگی

به گزارش بهترین وبلاگ، آیا این روزهای کوتاه برایتان خسته کننده و دلگیر شده است؟ آیا از خواب بیدار شدن برایتان عذاب شده است؟ آیا در طول روز چرت می زنید یا دل و دماغ ندارید؟ خلاصه اینکه مدام احساس خستگی می کنید؟ اگر جوابتان به این سؤال ها مثبت است این مقاله به دردتان می خورد.با ما همراه باشید.

راه های برطرف خستگی

برای برطرف خستگی بدن چه کنیم

اگر نمی توانید پشت میزتان چشم هایتان را باز نگه دارید، ممکن است به چیزی بیشتر از یک خواب خوب شبانه احتیاج داشته باشید. هرچند استراحت، برای مبارزه با خستگی مهم است، اما تقریبا هرکاری که انجام می دهید، نقشی درتقویت انرژی تان دارد، از چیزهایی که می خورید گرفته تا چگونه نفس کشیدن تان.

دکتر هولی فیلیپس، درکتاب نویش، The Exhaustion Breakthrough چند تغییرجزئی و ساده در سبک زندگی را پیشنهاد می دهد که باعث کاهش خستگی بدن شده یا حداقل به شما در ریشه یابی این مشکل یاری می کند.

همه چیز را بنویسید
تحقیقات فیلیپس براساس موضوع دفتر خاطرات هفت روزه فرسودگی انجام شد و او پیشنهاد می کند هرکسی که سعی دارد اندازه انرژی اش را برآورد کند، این تمرین را انجام دهد. برای آغاز، چیزهایی را که می خورید(و زمان خوردن) و جزئیات کیفیت خوابتان و هرعامل استرس برانگیزی را که تجربه می کنید بنویسید. وقتی این چیزها را می نویسید، زمانی است که آغاز به برقراری ارتباط میان اندازه انرژی و تحلیل برنده های انرژی می کنید.
هرساعت یک بار، شرایط بدنتان را آنالیز کنید
آلارم ساعت را تنظیم کنید تا هر یک ساعت، خبرتان کند. از بالا تا پایین تان را دقیقا نگاه کنید، به دنبال نقاط تنش و فشار یا نواحی که درآن احساس ناراحتی می کنید بگردید، فک به هم فشرده شده، ابروهای گره خورده، یا شرایط قوز و خمیده. و سپس برای اصلاح این حالت ها وقت بگذارید. شرایط نادرست بدن، باعث می گردد خسته به نظر برسید و احساس خستگی کنید. ده نفس عمیق بکشید؛ احساس آرامش و آزادی در بدنتان خواهید کرد که فورا به شما انرژی می دهد.
درست نفس بکشید
فیلیپس می گوید: ما این را یک چیز عادی فرض می کنیم، اما بخش بی نهایت مهم از انرژی است.

دست کم هر یک ساعت یکبار، هوشمندانه نفس بکشید. اگر این کوشش هوشمندانه را برپایه نظم انجام دهید، حتی زمانی که تبدیل به ناخودآگاه می گردد، تکنیک تنفس بهتری خواهید داشت. درست نفس کشیدن به اصلاح شرایط قوزنموده شما هم یاری می کند، بنابراین عمیق نفس بکشید؛ از دیافراگم، نه از سینه، تا گردش خون و اکسیژن درتمام روز روان باشد.

تنها بخوابید
نه برای همواره، تنها زمانی که برای فهمیدن علت این همه خستگی و فرسودگی کوشش می کنید. فیلیپس می گوید، هدف ما کم کردن تمام مغشوش سازهای خواب است. او از افراد تحت آزمایشش خواست در طول چالش هفت روزه اکتشافی شان، تنها بخوابند. اگر با کسی می خوابید که مدام غلت می زند و می چرخد و یا آلارم ساعت را روشن می گذارد، شما چرخه خواب مورداحتیاج بدنتان را کامل نمی کنید.

برای ایجاد امنیت خواب، همه را از اتاق بیرون کنید، ماسک خواب بپوشید، دمای اتاق را بین 60 تا 67 درجه نگه دارید و وسایل الکترونیکی را از اتاق حذف کنید؛ نور آبی، مغز را تحریک می کند. اگر تنها خوابیدن، واقع گرایانه نیست، سعی کنید از پتوی جداگانه بهره ببرید تا به از اختلالات خواب کم گردد.

هرگز بیشتر از یک ساعت یکجا ننشینید
وقتی می نشینید، روی عمق تنفس تان تاثیر گذاشته و ضربان قلبتان را پایین می آورد. نشستن، عواقب فراوانی دارد، تحقیقی نو از University Health Network study حتی نشستن طولانی را به ریسک بالاتر بیماری و مرگ مرتبط می دانند. اما تحقیقی از دانشگاه یوتا نشان داد، دو دقیقه پیاده روی هر یک ساعت، می تواند این ریسک را خنثی کند.
اگر ضروری است چُرت بزنید
هرچند یک چرت کوتاه خوب است، اما نمی تواند جای خواب خوب شبانه را بگیرد. چرت های کوتاه به افزایش هشیاری، بهترشدن روحیه و تمرکز یاری می نمایند، اما اگر احساس می کنید هرروز به چرت های طولانی احتیاج دارید، احتمالا مسئله ای وجود دارد و شما باید دراین مورد با پزشک مشورت کنید. براساس توصیه the National Sleep Foundation، یک چرت چهل دقیقه ای، ایده آل است، هشیاری را صددرصد و عملکرد را 34درصد تقویت می کند.
غذاهای طبیعی بخورید
از غذاهایی که ترکیباتش پر از موادی است که اسمشان به اوز ختم می گردد مانند گلوکز اجتناب کنید. اگر به پرهیز از غذاهایی با ترکیبات زیاد توجه کنید، به طور طبیعی به سمت غذاهای طبیعی گرایش پیدا خواهید کرد.

فیلیپس توصیه می کند برای انرژی بیشتر، مخصوصا روی غذاهایی که حاوی منیزیم و آهن هستند متمرکز شوید، این منابع را می توانید در دانه ها، آجیل، ماهی، و سبزیجات رنگارنگ و برگدار پیداکنید. در ضمن از صبحانه صرف نظر نکنید. حتی اگر یک کاسه کوچک ازغلات یا برشی از نان تست باشد، صبحانه می تواند متابولیسم تان را آغاز نموده و به بدنتان یادآوری کند که بیدار گردد.

هورمون هایتان را بشناسید
در روزهای نزدیک به قاعدگی، بسیاری از خانم ها با بی خوابی و نفخ روبرو می شوند که موجب اختلال درخواب می گردد. به خودتان زمان بیشتری برای استراحت و ورزش بدهید تا این علائم تخفیف پیدا کند. برای زنانی که درآستانه یائسگی هستند، کاهش استروژن می تواند باعث بی خوابی گردد.

تیروئید و غدد فوق کلیوی نقش اساسی دراندازه انرژی دارند؛ اختلالات تیروئید می تواند سوخت و ساز و گوارش را کُند نموده و باعث گردد احساس خستگی کنید؛ اختلالات غدد فوق کلیوی اغلب در اثر استرس ایجاد شده و انرژی تان را تحلیل می برد، از پزشکتان برای شیوه های درمانی یاری بخواهید.

این مورد آخر، نقش کلیدی در مدیریت خستگی و فرسودگی دارد. خستگی، لزوما از عوارض جانبی هر بیماری است. اگر خواب کافی دارید و تغذیه تان هم درست است، اما همچنان احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "راه های برطرف خستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های برطرف خستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید